Vi använder cookies för den bästa upplevelsen. Genom att fortsätta så godkänner du mottagandet av alla cookies Läs mer
TecknaSmart gästar konkurrensverket
Så byter och jämför du djurförsäkringar snabbt och enkelt
Den 28 Augusti 2018 blev TecknaSmart inbjudna till konkurrensverkets frukostseminarium för att prata om djurförsäkringar.
En rapport från konkurrensverket visar att bättre möjligheter att jämföra djurförsäkringar kan leda till att djurägare får ner sina kostnader. I denna rapport föreslås det också att konsumenttjänstlagen ska ändras så att även djursjukvård ska ingå. Då efterfrågan på djursjukhus har ökat har samtidigt två olika riskkapitalbolag förvärvat nästan alla djursjukhus i landet.
Detta diskuterades det om på konkurrensverkets frukostseminarium, dit Dennis Svensson, VD för TecknaSmart, var på plats. “Att enkelt och smidigt kunna jämföra försäkringar är framtiden” menar Dennis.
Webbsändning från frukostseminariumet kan du se här.